Omlazení v estetické medicíně: srovnání metod

estetické omlazení pleti

V estetické medicíně existuje několik různých metod omlazení obličeje: ablativní frakční laser, frakční radiofrekvence s mikrojehličkami, chytrý lifting, kyselina L-polymléčná, kyselina hyaluronová. Co si vybrat? Která varianta omlazení je opravdu lepší?

Která metoda je nejlepší?

Žádnou z těchto metod nelze označit za nejlepší. Každý z nich využívá jiné mechanismy, vhodné pro různé typy pleti a kožní problémy, tvar obličeje, věk, stupeň poškození kůže a atrofii obličejové tkáně a také zahrnuje různé doby rekonvalescence po ošetření. Každý z nich má své pro a proti.

Porovnáním omlazovacích procedur pacient pochopí, co individuální přístup obnáší. Univerzální metoda neexistuje. Ideálním řešením pro lidi hledající pomoc na estetické klinice je proto vyrazit někam, kde je mnoho terapeutických možností. Čím širší je škála možností, tím je lepší nabídku individualizovat.

Frakční laser

Začněme frakčním ablačním laserem, protože je to nejběžnější metoda. A z hlediska účinnosti je ablativní laser jedinou správnou volbou.

Frakční laser před a po

Ablativní frakční laser komplexně napíná a omlazuje pokožku. Působí ve dvou směrech:

  • Na povrchu pokožky podporuje její aktivní osvěžení - pokožka se stává hladkou, krásnou, příjemnou na dotek, má rovnoměrnou barvu;
  • Stimuluje produkci kolagenu, což vede k liftingovému a zahušťujícímu efektu.

Ablativní frakční laser je vhodný pro omlazení stárnoucí pleti: šedé, ochablé, se známkami fotostárnutí a vrásek. Tuto metodu se vyplatí používat jak pro preventivní účely (30+), tak i ve stáří, kdy jsou problémy stárnoucí pleti již jasně viditelné.

Ani takto dokonalé zařízení však není řešením pro každého.

  • Za prvé, kůže po zákroku vyžaduje několik dní pobytu doma a ne všichni pacienti si mohou dovolit dlouhé období rekonvalescence.
  • Za druhé, pokud je kůže ochablá a tenká, laser nepřinese požadovaný efekt. S jeho pomocí nebude možné dostatečně obnovit objem tkáně a nebudeme mít tak hluboký liftingový efekt jako při použití jiných metod, například ošetření RF mikrojehličkami.

Frakční radioterapie s RF mikrojehlami

Alternativou nebo doplňkem frakční laserové ablace může být frakční radiofrekvence s mikrojehlami. Tento postup zahrnuje současnou punkci (jehlami) a zahřátí kůže (radiofrekvenční). Vzhledem k tomu, že jehly pracují hlouběji než laser (jehly do 3, 5 mm, laser do 1, 5 mm), získáme silnější liftingový efekt, často dokonce představující alternativu k chirurgickému faceliftu, protože dochází ke stimulaci hlubších vrstev tkáně.

Frakční radioterapie s RF mikrojehlami před a po

Doba rekonvalescence po radiofrekvenčním ošetření je také kratší – stačí jeden den, aby zarudnutí pokožky odeznělo.

Ale nevýhodou této metody je, že RF mikrojehly nemají stejný osvěžující účinek jako ablativní laser.

Společným rysem těchto metod je, že obě fungují prostřednictvím stimulace. Zabýváme se destrukcí, abychom obnovili normální mladou tkáň. Frakční laser má dodatečný peelingový efekt, který osvěží pokožku. Na druhou stranu RF mikrojehly pracují hlouběji a mají kratší dobu zotavení.

Jak tyto znalosti aplikovat v praxi? Obě metody jsou stejně účinné proti vráskám a jizvám po akné.

Chytrý lifting obličeje pomocí nití

S věkem se pokožka obličeje stává tenčí a ochablou a ztrácí se hlubší tkáně. Proto potřebujeme kůži zpevnit. V tomto případě pomůže chytré zvedání.

Facelift s nitěmi před a po

Léčba spočívá v lokální injekci chirurgických mikrojehel s nitěmi, které poskytují stimulační účinek. Zavedené nitě způsobují ztluštění a zvyšují hustotu kůže, dráždí tkáň. Rozdíl oproti frakčnímu laseru nebo RF s mikrojehlami je v tom, že nitě vytvářejí v plánovaných oblastech kolagenové lešení. Navíc podráždění pokožky trvá déle než u frakčního laseru, cca 6-9 měsíců – tak dlouho zůstávají nitě v kůži, než se rozpustí. A samotný postup nevyžaduje zotavení - maximálně několik hodin.

Kyselina L-polymléčná

Zde také vpravujeme do pokožky látku, jejímž úkolem je stimulovat buňky k regeneraci. Tento proces trvá dlouho - podráždění buněk kyselinou l-polymléčnou, než se úplně vstřebá, trvá několik měsíců, což má za následek postupné, zřetelné zvětšení objemu tkáně.

Kyselina L-polymléčná před a po

Tato metoda je ideální pro vyhlazení slzných žlábků, nasolabiálních rýh, propadlých spánků nebo tváří. Nevýhodou metody je, že ji nelze použít v oblasti čela, očních víček a krku. Právě zde je chytrý facelift ideální.

Abychom shrnuli čtyři metody:

  • Ablativní frakční laser a RF mikrojehly jsou lepší pro utažení, obnovu pokožky, zbavení se jizev a vrásek;
  • Kyselina L-polymléčná a smart lifting se lépe hodí pro zvětšení objemu, rekonstrukci dutin, tzn. pro volumetrické ošetření.

Kyselina hyaluronová

Tato metoda je vhodná, když pacienti chtějí rychle něco napravit, například nasolabiální rýhy. Měli byste však vědět, že kyselina hyaluronová je pouze kamufláž maskující problém. Hluboké rýhy jsou důsledkem povislé kůže na tvářích a nejlepším místem, kde začít, je zpevnění tkáně pomocí laseru nebo radiofrekvenčního mikrojehličkování.

Kyselina hyaluronová před a po

Při výběru metody je také nutné počítat s tím, že není vhodná pro osoby trpící autoimunitními onemocněními. Kosmetické kyseliny jsou sice biokompatibilní materiály, ale získávají se biotechnologickými procesy a nejsou tělu vlastní tkání, takže způsobují podráždění okolních tkání. U lidí s autoimunitními chorobami je imunitní systém nepředvídatelný a přehnaně reaguje na jakékoli cizí těleso.

Srovnání metod omlazení obličeje

Metoda Jak to funguje Účinek klady Mínusy
Ablativní frakční laser Stimuluje tvorbu kolagenu a osvěžuje pokožku peelingem.

Doba „podráždění" pokožky je tisíciny sekundy a doba zotavení pokožky je 1-4 měsíce.

Osvěžení a rozjasnění pleti, vyhlazení nerovností (jizvy, póry), zlepšení barvy, napětí, zvýšení elasticity, zvětšení tloušťky, vyhlazení vrásek. Ovlivňuje jak povrch pokožky, tak její vnitřní vrstvy.

Poskytuje silné účinky.

Doba zotavení je až 7 dní.

Jemné objemové výsledky.

Zlomkové RF mikrojehly Stimulace mechanickými a tepelnými účinky.

Doba „podráždění" pokožky je desetina sekundy a doba zotavení pokožky je 1-4 měsíce.

Silný liftingový efekt, vyhlazuje nerovnosti (jizvy, póry), stahuje, zvyšuje elasticitu, zvětšuje tloušťku, vyhlazuje vrásky. Doba zotavení: 1 den. Silné účinky Neosvěží povrch pokožky - nedochází k olupování pokožky.
Obnovení objemu Stimulace podrážděním (chirurgické mikrořezy).

Doba „podráždění" pokožky: 6-9 měsíců.

Obnovení objemu pokožky, zvýšení její tloušťky a elasticity, obnova dutin v případě potřeby, liftingový efekt. Doba zotavení: několik hodin. Neosvěžuje povrch pokožky (neolupuje se)

Riziko hyperaktivní reakce těla.

Kyselina L-polymléčná Stimulace podrážděním (kyselina l-polymléčná).

Doba „podráždění" pokožky: 9-12 měsíců.

Obnovení objemu pokožky, zvětšení její tloušťky a v případě potřeby obnova dutin, liftingový efekt. Doba rekonvalescence: 1 den (hrozí však vznik modřin). Riziko hyperaktivní reakce těla.

Nelze použít na všechny oblasti (např. krk, čelo).

Kyselina hyaluronová Odstraňuje vrásky, rýhy a dutiny tím, že je vyplňuje. Doba podráždění kůže: ne. Eliminace vrásek a rýh jejich vyplněním. Změna tvaru obličeje zvětšením objemu zvýrazněných partií nebo vyplněním mezer. Rychlý efekt. Doba zotavení: 1 den (riziko modřin).

Schopnost rozpustit kyselinu v případě nesprávného (ošklivého) ošetření.

Účinek je způsoben podáváním léku, nikoli regenerací tkání.

Relativně krátká doba působení.

Možnost přesunu léku.